kostka brukowa
Ziel-bruk
Nasze produkty

Do pobraniaNowości/Promocje
Certyfikaty

Rzetelna firma

TX    Fair play

Nasze dobrePorady architekta


PORADY ARCHITEKTA KRAJOBRAZU - KROK PO KROKU

CHCĄC DOBRZE ZAPLANOWAĆ NAWIERZCHNIĘ I OGRODZENIE WOKÓŁ DOMU NALEŻY JUŻ NA POCZĄTKU WZIĄĆ POD UWAGĘ ICH UKŁAD KOMUNIKACYJNY, CZYLI POWIĄZANIE Z DOMEM, GARAŻEM, ALTANĄ LUB OGRODEM. WARTO ZASTANOWIĆ SIĘ NAD SPOSOBEM PRZYSZŁEGO UŻYTKOWANIA ORAZ NAD ESTETYKĄ - TAK, BY PRZESTRZEŃ TA HARMONIZOWAŁA Z CAŁYM OTOCZENIEM I PODKREŚLAŁA PIĘKNO BUDYNKU. PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE ESTETYCZNIE I FUNKCJONALNIE ZAPLANOWANE NAWIERZCHNIA I ODGRODZENIE SĄ RÓWNIEŻ WIZYTÓWKĄ NASZEGO DOMU I OGRODU.


PLANOWANIE NAWIERZCHNI

DLACZEGO KOSTKA BETONOWA ?
Kostka betonowa jest chętnie wybieranym materiałem, ponieważ jej uniwersalność pozwala na łatwą adaptację do różnych stylów zabudowy. Ciekawe struktury, a także różne kształty oraz rozmiary, umożliwiają tworzenie z kostek betonowych trwałych, funkcjonalnych i efektownych nawierzchni. Dużym walorem kostki betonowej jest jej faktura przypominająca kamień, postarzany bruk lub ceramikę. Naszą uwagę przyciąga również szeroka paleta barw. Dobra jakość oraz nieograniczony wybór kolorów i kształtów czynią z kostki betonowej wdzięczny materiał znajdujący rozległe zastosowanie w każdym ogrodzie. Niezależnie od tego, w jakim stylu chcielibyśmy urządzić nasz wymarzony ogród, kostka betonowa będzie dobrym wyborem, ponieważ świetnie komponuje się zarówno z nowoczesną, jak i zabytkową architekturą.

ODPOWIEDNIA KOMPOZYCJA
Dzięki odpowiednio dobranej i ułożonej kostce betonowej nawet zwykły wjazd na posesję lub plac parkingowy przed domem może stać się atrakcyjnie skomponowaną przestrzenią.

KSZTAŁT
Poprawny kształt decyduje o funkcjonalności nawierzchni. Powinien zapewniać wygodne poruszanie się i dobrą komunikację z poszczególnymi elementami działki. Geometryczne krawędzie lepiej sprawdzą się przy małych aranżacjach i nowoczesnej architekturze. Natomiast łukowate kształty wprowadzają naturalizm, dzięki czemu dobrze wpiszą się w zabudowę tradycyjną i rustykalną oraz znakomicie dopasują się do rozległych przestrzeni.

KOLOR
Rodzaj i kolor kostki dobieramy do stylu zabudowy, koloru dachu, rodzaju elewacji, obramowania okien lub do małej architektury obecnej w ogrodzie. Używajmy przy tym stonowanej kolorystyki, czyli kolorów ziemi, aby lepiej wyeksponować dom, ciekawe ogrodzenie lub taras. Ważne jest, abyśmy łączyli kolory w sposób przemyślany, tak, aby kontrastem zaakcentować tylko krawędzie podjazdu i strefy funkcjonalne. Umiar i prostota, czyli zasada „mniej znaczy lepiej” zawsze pozytywnie wpływa na końcowy efekt.

POWIERZCHNIA
Na dużych powierzchniach zdecydowanie lepiej położyć płyty lub dużą kostkę. Inaczej na małych placach i wąskich ścieżkach, gdzie sprawdzi się raczej drobna kostka. Warto też wyznaczyć miejsca na rośliny, które ożywią i przełamią monotonię przestrzeni. Ciekawe efekty wizualne możemy uzyskać wstawiając wzór lub wprowadzając odmienny sposób ułożenia bruku. Posługując się odpowiednio dobranym wzorem, można też nawierzchnię optycznie skrócić lub wydłużyć.

PROJEKT GWARANCJĄ SUKCESU
Zamawiając projekt u architekta krajobrazu możemy być pewni, że zostanie on wykonany na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Dużym atutem projektu jest to, że urzeczywistnia on wyobrażenia inwestora przed rozpoczęciem etapu budowy. Poza istotnymi walorami estetycznymi, odpowiednią stylistyką dopasowaną do otoczenia i zabudowy, projekt posiada dokładną specyfikację materiałową.

PROFESJONALNIE WYKONANY PROJEKT ZAPEWNIA:
• oszczędność czasu i pieniędzy,
• optymalne wykorzystanie przestrzeni,
• wygodny układ komunikacyjny,
• rodzaj i kolor kostki dobrany do stylu zabudowy,
• wysokie walory estetyczne,
• odpowiednio dobrane dodatkowe elementy tj. obrzeża, krawężniki, palisady.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ?
• Należy pamiętać, aby zamówić większą ilość materiału potrzebnego na docinki lub na wypadek silnych zabrudzeń (najczęściej spowodowanych wyciekiem oleju silnikowego na podłoże).
• Podczas planowania podjazdu należy ustalić sposób umocnienia krawędzi. W zależności od rodzaju nawierzchni można zastosować gotowe obrzeża lub krawężniki o różnych wymiarach.
Miejsca przeznaczone dla roślin można podkreślić wstawiając palisady przydatne do zapierania ziemi.
• Jeśli przewidujemy zamontowanie w podjeździe oświetlenia przed ułożeniem kostki powinniśmy zaplanować oraz wyprowadzić instalację elektryczną.
• Przed rozpoczęciem budowy nawierzchni przed domem trzeba zadbać o system odprowadzania wód deszczowych.
• Kostkę betonową należy odpowiednio użytkować oraz czyścić specjalnymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu podłoża.
 
 
PLANOWANIE OGRODZENIA

PAMIĘTAJMY, ŻE NAWET ŁADNY I LUKSUSOWY DOM NIE ZROBI NA GOŚCIACH WRAŻENIA , JEŚLI PRZESTRZEŃ WOKÓŁ NIEGO BĘDZIE ŹLE ZAARANŻOWANA. DOM I OGRÓD POWINNY STANOWIĆ SPÓJNĄ ARCHITEKTONICZNĄ CAŁOŚĆ, POSIADAJĄCĄ SWÓJ STYL I CHARAKTER, WPISANĄ W OTACZAJĄCY KRAJOBRAZ.

Ogrodzenie jest swego rodzaju spoiwem łączącym płynnie trzy różne, a jednak ściśle ze sobą powiązane obszary: budynek, posesję i otoczenie zewnętrzne. Pełni funkcję ochronną - przed hałasem, kurzem i brudem z sąsiadujących ulic. Często jednak jego równie istotną funkcją jest strzeżenie otoczenia domu przed wzrokiem przechodniów oraz zapewnienie nam bezpiecznej i intymnej przestrzeni wokół domu. Ważne jest, by tworząc koncepcję ogrodzenia dostosować ją do charakteru miejsca, w którym ma się ono znaleźć, tak, aby styl domu i ogrodzenia był spójny i harmonijny. Wykończenie cokołu i słupków powinno nawiązywać do wykończenia elewacji domu. Natomiast do budowy przęseł dobrze jest wykorzystać te same materiały, z których zrobione są balustrady przy budynku.

DLACZEGO OGRODZENIE BETONOWE Z ELEMENTÓW SL SKAŁA LUBUSKA?
Opatentowane elementy ogrodzeń z programu Skała Lubuska firmy ZIEL -BRUK® produkowane z wyselekcjonowanych żwirów, grysów oraz piasków kwarcowych są nieprzeciętnym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu przy budowie ogrodzeń. Elementy programu Skała Lubuska są materiałem o najwyższych parametrach jakości i trwałości, ich niebagatelnym atutem jest także szeroka gama kolorystyczna. Naturalny efekt wizualny, nawiązujący do skał granitu, wapienia, marmuru czy piaskowca - Skała Lubuska zawdzięcza również nowatorskiej technologii łupania. Innowacyjność, ciekawa faktura oraz oryginalny wygląd pozwalają na swobodne dopasowanie produktów do wymogów estetycznych i technologicznych nawet najbardziej wymagających Klientów.

ZANIM WYBUDUJESZ OGRODZENIE
Instalacja ogrodzenia powinna zapewnić komfort i odpowiedni poziom prywatności na terenie Twojej nieruchomości. Przed zainicjowaniem tego etapu, należy więc zastanowić się jak wysokie ma być ogrodzenie domu. Jednakże zanim przystąpisz do budowy ogrodzenia, koniecznie sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa czy nasze ogrodzenie ma być pełne, czy musi być ażurowe. Informację o specyfice ogrodzenia dla danego terenu można uzyskać w gminie, w referacie planowania przestrzennego. Najprawdopodobniej nie będzie sztywnych wymogów dotyczących takiego przedsięwzięcia, jednak konsultacja jest niezbędna, żeby otrzymać informacje takie jak: specyfikacje wysokości i odległości. Należy pamiętać, że ogrodzenie pomiędzy naszą działką a działką sąsiada nie powinno utrudniać korzystania z nieruchomości. Nie wolno zabezpieczać też ogrodzeń do 180 cm ostrym zwieńczeniem.

Ważne!
Budowa ogrodzenia do 2,2 m nie wymaga pozwolenia na budowę oraz nie podlega zgłoszeniu (w każdym przypadku należy skontaktować się ze Starostwem lub Urzędem Gminy).

 
Tekst mgr inż. architekt krajobrazu Ewa Idzikowska

Copyright by ZIEL-BRUK 2015                                                                                                                                               Projektowanie stron www - MediaSoft.net.pl